הוצאת אוב    על ההוצאה    רשימת הספרים    המועדון    מפת האתר
"את השפעת החמסין על מערכת העצבים אין לבטא בכמויות נמדדות"

"החמסין הוא רוח קדים חם ויבש, הנושב ממדבר ערב. פרוש השם הוא 'חמישים' - חמישים הימים בין פסח ושבועות, שבהם החמסין כפי שאומרים מצוי ביותר.

לגבי הרוחות הדומים בארצות אחרות: שירוקו, פייהן, בורה ומיסטאלר, הרי השפעת החמסין על מצב רוחו של האדם הוא עז ומסתורי. עוזו שונה, למן רוח קלה פושרת, המורגשת כלטיפה בלתי רצויה, עד לנשיפה צורבת כמו מתוך דוד רותח פתוח. אבל העיקר הוא לא הרושם החיצוני של האויר המתנועע, לא החום, לא הצמא, לא היבושת המטרידה בגרון ובנחירים. העיקר הוא ההשפעה המעצבנת של החמסין על אותם תפקודי הגוף, שהם מחוץ לפיקוח הרצוני.

אין סטטיסטיקה על ריבוי ההתאבדויות, מעשי רצח ואונס בימי חמסין. את השפעתו על מערכת העצבים אין לבטא בכמויות נמדדות. אפשר רק למדוד את השינויים הפיזיקליים באויר. ידוע, שהחום על הקרקע עלול לקפוץ בשעת חמסין עד לשלשים וחמש מעלות ולעלות על 110 מעלות בצל. הליחות היחסית של האויר עלולה לרדת עד החלק השביעי של הרגיל ולהגיע ליבושת כמעט מוחלטת של שני אחוזי לחלוחית למאה. מידת ההולכה החשמלית של האויר עלולה לגדול פי עשרים מן הרגיל, והראדיואקטיביות עלולה להיות פי שנים ושלשה מן הרגיל. אבל מה אומרות מדידות אלה? לא הרבה. חוץ אולי מן העובדה, שהאדם כפוף למצבי הטבע בדרכים יותר רבות ועזות מאשר הוא מדמה. שלטונו לכאורה על הטבע הוא חיצוני גרידא. כשם שגוליבר נכפת בשנתו על ידי הננסים, כך הוא נשאר קשור לכוחות סמויים על ידי ארג של חוטים דקים וסמויים אל מערכת השמש שלו, אל צומת העצבים שלו, אל המטען החשמלי של חולחליות העצבים שלו, אל הוויסות של בלוטיו בעלי ההפרשה הפנימית. הוא עבד מסורבל, המדמה עצמו לאדון מפני שכבליו הוחלפו במעיל משוגעים מהודק".

(מתוך "גנבים בלילה" מאת ארטור קסטלר, תירגם מאנגלית: ברוך קרופניק, הוצאת ספרים ערי ז'בוטינסקי, ירושלים תש"ז)עלייתו השמיימה של העורך הספרותי / בני ציפר

דאנאקוד: 630-3
מס' עמודים: 297


על הספר /// ביקורות /// הקטע הפותח /// גרטה קראוס: מדוע אין אני מתוסכלת /// חמסין /// תודות והודעות /// תיק תקשורת


הוצאת אוב

אוב ת.ד. 20559 תל-אביב 6120402