הוצאת אוב    על ההוצאה    רשימת הספרים    מפת האתר
זהו אתר המהדורה הראשונה של הספר, שאזלה מן המלאי. לאתר המהדורה החדשה של הספר לחצו כאן

בנג'מין לי וורף - שפה, מחשבה, מציאות

השפות הילידיות של אמריקה


רשימת השפות הילידיות העיקריות שוורף עוסק בהן בספרו:


אלגונקינית (Algonquian, Algonkian)

שם כולל לשפות ממשפחת הלשונות האלגונקיניות, ובמיוחד שפת אלגונקין (Algonquin, Algonkin), שפתו של שבט החי בקנדה, באזורים של אוטאווה וקוויבק.


הופי (Hopi)

שפה מן הענף השושוני (Shoshonean) של משפחת הלשונות היוטו-אצטקיות (Uto-Aztecan). בני שבט ההופי חיים באזורים הכפריים בצפון-מזרח אריזונה. כיום הם מונים כ- 10,000 אישה ואיש, וכמחציתם דוברים את השפה.


טאוס (Taos)

כל אחת מלשונות הטיאואה (Tiwa) - בייחוד הניב הצפוני שלהן - ממשפחת הלשונות הטאנואיות (Tanoan), המדוברות באזורי הפואבלו שליד סנטה פה ואלבוקרקה בניו-מקסיקו בידי השבט הנושא שם זה..


טובטולבל (Tubatulabal)

שפה ממשפחת הלשונות היוטו-אצטקיות (Uto-Aztecan), אשר נכחדה ככל הנראה באחרונה, או קרובה להיכחד. הדיווח האחרון על שפה זו, משנת 1972, ציין כי מתוך 50 בני שבט הטובטולבל רק שישה דוברים את השפה, וכולם בני חמישים ויותר.


יוט (Ute)

שפה מן הענף השושוני (Shoshonean) של משפחת הלשונות היוטו-אצטקיות (Uto-Aztecan), קרובת משפחה של ההופי. היוט חיו בעבר באזור נרחב בקולורדו, יוטה וצפון ניו מקסיקו, וכיום צאצאיהם חיים בצפון-מזרח יוטה ועל גבול קולורדו-ניו מקסיקו. נקראו בעבר גם יוּטָה (Utah, בספרדית Yuta).


מיאמי (Miami)

אחד הדיאלקטים של שפת אילינוי (Illinois), שפה ממשפחת הלשונות האלגונקיניות (Algonquian). שבט המיאמי חי באזור גְרִין בֵּיי, במדינת ויסקונסין של היום, וקבוצות נוספות שלו חיו בחלקים שונים של דרום מישיגן וצפון אוהיו, וכן של מדינות אינדיאנה ואילינוי. קונפדרציית אילינוי, ששבט המיאמי היה חלק ממנה, ישבה בעיקר בדרום ויסקונסין ובחלקים של מזרח אייואה ומיזורי. אוכלוסיות קטנות נותרו ממנה כיום באוקלהומה ובצפון אינדיאנה.


נבאחו (Navaho, Navajo)

שבט המתגורר כיום באזורים נרחבים של מדינות אריזונה, ניו מקסיקו ויוטה. מקובל לסבור כי בני הנבאחו, מצאצאי האפאצ'י (Apache), השתקעו בלב ארצות-הברית של היום במהלך המאה ה- 16, ועסקו בגידול צאן ובציד. ב- 1863 גורשו על-ידי צבא ארצות-הברית, ואולצו לנדוד דרומה ברגל (במה שכונה ה-Long Walk), לאזור ניו מקסיקו. השבט, המונה כיום כ- 200,000 בני אדם, הוא אחד השבטים הילידיים הגדולים ביותר בצפון אמריקה. לשונו, שפה ממשפחת הלשונות האַתֶ'פַּאסקיות וקרובת משפחה של האפאצ'י, מדוברת בפי כ- 80,000 בני אדם.


נוטקה (Nootka)

שפה מן הענף הנוטקי (Nootkan) של משפחת הלשונות הוואקאשיות (Wakashan), המדוברת באי ונקובר, בדרום-מערב קנדה.


פאיוט דרומית (Southern Paiute)

שפה מן הענף השושוני (Shoshonean) של משפחת הלשונות היוטו-אצטקיות (Uto-Aztecan), המדוברת בידי קבוצת שבטים אינדיאניים בדרום-מערב ארצות-הברית.


צ'וקטו (Choctaw)

שפה ממשפחת הלשונות המסקוגיות (Muskogean), שפתו של עם שחי בעבר על גדות המיסיסיפי, באזור הכולל היום את מדינות ג'ורג'יה, אלבאמה, לואיזיאנה ואת דרומה של מדינת מיסיסיפי. בשנות השלושים של המאה ה- 19 גורשו בני הצ'וקטו מארצם ואולצו לחצות מרחק של כ- 2000 ק"מ לכיוון מערב, אל "הטריטוריה האינדיאנית", מחנות הריכוז שהמתיישבים האירופיים הכינו לשבטי האזור. הם נחשבו לאחד מ"חמשת השבטים המתורבתים" (יחד עם הצ'יקאסוֹ, הסֶמִינוֹל, הקְרִיק והצֶ'רוֹקִי), שזכו כל אחד לטריטוריה עם מנהל עצמי משלו. ב- 1907, עם הקמת מדינת אוקלהומה על שטחה של הטריטוריה האינדיאנית, אבד להם מעמדם האוטונומי. כיום דוברים בשפה אלפים בודדים, בעיקר בחלקה הדרום-מזרחי של אוקלהומה.


צ'ינוק (Chinook)

שפה המדוברת משתי גדותיו של נהר קולמביה, בצפון מדינת אורגון ובדרום מדינת וושינגטון. עם תחילת ההתיישבות האירופית בעמק נהר קולמביה, בראשית המאה ה- 19, מנו בני הצ'ינוק כ- 16,000 אישה ואיש, שעסקו בציד, בדיג ובמסחר. עם השנים נכחד העם כמעט לחלוטין, אך משפתו התהוותה בין השאר השפה המכונה "צ'ינוק ז'רגון" או "שינוק ז'רגון" (Chinook Jargon) - שפת מסחר ותקשורת בין דוברי שפות שונות, שהכילה אלמנטים של צרפתית, אנגלית, נוטקה, צ'ינוק ושפות ילידיות אחרות (בעיקר ממשפחת הלשונות הסיילישיות [Salishan]), ורווחה ביותר לאורך קו החוף של האוקיינוס השקט בצפון ארצות-הברית ובדרום קנדה במאה ה- 19 ובתחילת המאה ה- 20.


שוני (Shawnee)

שפה ממשפחת הלשונות האלגונקיניות (Algonquian). בני השוני חיו בשפלת אוהיו וברמת קאמברלנד (Cumberland Plateau) של רכס האפלאצ'ים. בראשית המאה ה- 19 ייסד טיקאמסה (Tecumseh), מנהיגם של השוני, תנועת התנגדות רב-שבטית להתפשטות הלבנים באזור, אך לא הצליח למנוע את גירושם של בני השבט בידי קואליציה של מתיישבים לבנים ובני שבט האירוקואי (Iroquois). צאצאיהם, כ- 5,000 במספר, מרוכזים כיום בעיקר במדינת אוקלהומה.

לראש העמודשפה, מחשבה, מציאות /
בנג'מין לי וורף


דאנאקוד: 630-1
מס' עמודים: 302


על הספר /// ב.ל. וורף /// סיפורה של ההיפותזה /// השפות /// המאמרים /// מונחי בלשנות /// השלמות ומפתחות


הוצאת אוב

אוב ת.ד. 20559 תל אביב 6120402