הוצאת אוב    על ההוצאה    רשימת הספרים    המועדון    מפת האתר
ביקורות

"'סיפורי מות עירי', ספרו האלים והמטריד של יפתח אשכנזי, מראה מה עושים החיים כאן לגברים... התחושה העולה מספרו היא של כוחניות גברית כל-כך ואלימה כל-כך, שהייתי חייבת להוציא את הספר לסלון בכל לילה אחרי הקריאה. לפי הסיפורים של אשכנזי, הארץ מוצפת בגברים אלימים ברמות מטורפות, שכל מה שרץ להם בראש זה איך לזיין כל נקבה שעוברת בסביבה... האלימות נוכחת כל הזמן, אפילו בסצינת סקס בין זוג מבוגר, נשוי ואוהב... הסיפורים שבקובץ מדגישים את אטימותו של קיר הברזל שמפריד בין אלה שהיו באזורי הטראומה, לבין אלה, כמוני, שרק קוראים על זה בחדשות... אפשר בהחלט לראות איך המדינה הצליחה ליצור אבולוציה מהירה של חישול והתקשחות"... (רנה ורבין, העיר, 14.8.03)

"על הסוגיות המטרידות אותו - אלימות, מוות, מוסר, אהבה, מין - כותב אשכנזי בלא כל עכבות, לעתים תוך ניסיון מופגן לזעזע את הקורא. אחת השאלות הנשאלות על כתיבה פרובוקטיבית מסוג זה היא: האם מדובר רק בתגובה ביקורתית על המציאות, או שמא יש בה גם ביטוי לדחפים האגרסיביים של המחבר עצמו. נראה לעתים שאשכנזי בוחר להלך על חבל דק בין השניים. עם זאת יש בספר גם הצהרות של אמונה באדם ובכוחות היצירה שלו, המבדילות בבירור רב את קולו של הסופר מן האווירה הפסימית והצינית השורה על ההתרחשויות המתוארות"... (אמוץ גלעדי, הארץ, 29.8.03)

"היכולת להפוך אירועים דרמטיים ביותר לאירועים לכאורה יומיומיים, היכולת לשלב בין הגדול, הנשגב מהבינה והתפישה האנושית, לבין היומיומי, הטריוויאלי, הפשוט והמוכר ביותר, נעשית בעיקר באמצעות סגנון הכתיבה המקורי, הקולח והאסוציאטיבי במיטבו של יפתח אשכנזי. להומור המעולה, המהווה מרכיב דומיננטי ומשמעותי ביותר בסגנון הכתיבה של הסופר, יש, בין השאר, גם תפקיד מרכזי באינטגרציה שהוא מצליח ליצור בין מגוון עצום של נושאים... הקריאה בספר מרתקת מתחילתה ועד סופה... המספרים, כמו גיבורי הסיפורים, מייצגים קשת רחבה וססגונית של דמויות מהחיים... ניתן רק לצפות שאת חלקן או כמותן יפגוש הקורא בכתבים הבאים של סופר בהחלט מבטיח"... (ניצה גורביץ', מאזניים, נובמבר 2003)

"הפרוזה של יפתח אשכנזי ב'סיפורי מות עירי' - אולי קובץ הסיפורים החזק והאמיץ ביותר שראה אור בעברית בשנים האחרונות - היא לילה ארוך, הרוכן על מתאריהן של חורבות. במקום לסוך את ההריסות בחומרים מחטאים, הוא חובש אותן ברטיות משומשות - מילים מזהמות, המבטיחות את טריותו של הפצע, קוראות בו שוב ושוב את בשורת האסון... אלה מילים שאינן מרפאות דבר בביקורן. הן אינן מאחות שבר, מגלידות גג. יותר מכפי שהן נותנות מחסה מפני הקור, הן משיבות אותו פנימה"... (עודד וולקשטיין, דג-אנונימי?, מרץ 2004)


סיפורי מות עירי / יפתח אשכנזי

דאנאקוד: 800-417301
מס' עמודים: 222


על הספר /// ביקורות /// קטעים /// מינה זיסלמן - עיר מאוימת /// ג'ואן קאס - בין שם לכאן /// עמנואל הרוסי - שכב בני /// הסיפורים /// תודות והודעות


הוצאת אוב

אוב ת.ד. 20559 תל-אביב 6120402