הוצאת אוב    על ההוצאה    רשימת הספרים    המועדון    מפת האתר
גן החיות החלקיקי חלקיק-Z005

אתה עומד על מגדל הקווארק המזרחי ורואה את כולם לפניך: Charm, Color, Strange, Up, Down, Begin, הכרעה ושלושת האחרים: קרוֹנג, aka ו-Spin. הקימורים הצבעוניים של Charm בוהקים בתוך שמש הערב האדומה של עמק לימאט, מגדלי החלודה של Strange נמתחים כמו שיניים אכולות עששת אל תוך שמי התכלת החפים מפשע, את הכרעה שוב תלו הסדינים השחורים, ו-aka הניף את שלט הבדיחה שלו: "אורח מזמין דג פורל, אבל שיהיה טרי. אורח אחר מזמין גם הוא דג פורל. המלצר צועק למטבח: 'פעמיים פורל, אחד מהם טרי!'"

אל הגג של Down מגיע הדואר Up. אצל Spin הכול מסתובב סביב עצמו (וטוב שכך). Charm בלאו הכי מקסים תמיד. קרוֹנג נושא את דגלי האיתות: "להציע טונה של תפוחי אדמה מוקדמים על כל הקטוליטר של יין מבציר מאוחר". הכול מאורגן.

אין רגע דל.

אורבניסטיות הזהירו: "אנשים לא רוצים לגור כל החיים בתערוכת 'אֶקספּוֹ' תמידית. הבדלים תרבותיים הם איך שלא תסתכל עליהם דבר ריאקציונרי, החיים זה לא קברט, זה לא כיף להיות מוגדר 24 שעות ביממה. מה נותר מן הנורמליות הרציונלית?"

סוציאליסטיות אמרו: אנשים רוצים מגורים זולים. מגורים הם צורך, זכות יסוד. אף אחת לא אמורה להוציא על מגורים יותר מ- 23.57 אחוז מן השכר שלה. תבנו כבר דירות נסבלות מבחינה סוציאלית ל... ל... כן, למי?

מי בכלל רוצה להיות חיה בגן חיות? Zoon פירושו יצור חי. מי בכלל רוצה להיות חיה מתה?

מי בכלל רוצה להשתייך לאיזה חלק או לאיזה חלקיק או לאיזה רובע מגורים?

למה להסתפק במועט? למה לא לרצות את מה שהכול עשוי ממנו?

אז אתה עומד על המגדל המזרחי של הסופר-קווארק, מביט אל החצר הפנימית הסגלגלה אשר למטה, היכן שהילדים משתוללים בבריכה, וחושב: "זה היה מלכתחילה רעיון שגוי. זה מעולם לא היה יכול לפעול. זה היה חירבון אחד גדול. כאן צריך לשחק כדורגל ברצינות, ואחר-כך צריך לשים הכל על שחור. ההכנסות לא מתאימות, הפוליטיקה מפוקפקת, הסוציולוגיה בלתי אפשרית. כל מה שיש לו אופי של תהליך לוקה בחסר. ובכל זאת…"

פעם, כאשר אַמפוֹריוֹס פַּנְקְרָאסוֹף, הקְסֶנוֹדידקט הבולגרי-קפריסאי, ניסה לעשות נפשות בכיכרות למען גן החיות החלקיקי חלקיק-ZOO, ומחה עם דגל המשבצות השחור-אדום שלו נגד הגלובליזציה, כמעט אף אחד לא הקשיב לו. "לכולנו יהיה מקור צהוב ונדבר בחרוזים אוויליים בלי סוף. תסתובבו. תשפכו את כל המייק-אפ הכחול שלכם, תשרפו את המכנסיים המשובצים שלכם".

חזונו של אמפוריוס נגלה לו בשעת אחר-צהריים חלושה ומעולפת, כאשר הכניס את כרטיס החיוב שלו לכספומט של סניף מיגרוס אשר בלינדנפלאץ. במקום לירוק שטרות החל הכספומט לזרוח ויהי פתאום עולה בלהבות אש לבנות ומסנוורות. ויהי האור מסמא עיניים, אך עיניו לא כאבו.

ויהי במקום כל זאת ויהיו הוא והאור לאחד, וישמע את קול איינשטיין עולה מתוך נוגה הכספומט: "אלוהימה לא משחקת בקוביות – משום שהיא אינה קיימת. אבל אתה לך לך ובנה מאחורי הפארק הטכנולוגי אשר על שפת בבל קרקס לעופות נטויים, לזאבים בודדים, ללביאות סלון, לשועלים ערמומיים, לגמלים זקנים, לפרים בפנסיה, לכלבים צעירים, לחמורים טיפשים וכו'. כ- 500 תיקח לך מכל מין, והקימות להם מקומות מרבץ על פי צורכיהם. וקראת את הקרקס חלקיק-ZOO5 כאשר אנוכי מצווך היום, כי ככה מתחשק לי לקרוא למקומות המרבץ: Up, Down, Charm, Color…". האור נעלם כלעומת שבא. אך כאשר בדק אמפוריוס את מצב החשבון שלו, היתה לו יתרה של מאה מיליון שקלי זהב.

כך הלך אמפוריוס, הטיף בשעות אחר-צהריים חלושות ומעולפות בכיכרות העיר, סיפר על חזון הכספומט הבוער ועל מה שבישר לו אינשטיין, נביא האלוהימה שאינה משחקת בקוביות ואינה קיימת, וביקש מן החיות להיאסף ולבנות להם את מקום מרבצם. "כי תבוא אבן אחת למשנתה", אמר, "וחלקיק אחד למשנהו, כי אז הקם לא יקים הסוב-קונסול לֶדֶריוּס גֶרבּוֹ את הקולוסיאום הנורא שלו, ואדוני הזבל הפרוטקציונרים והמולטי-אפופלקטיים לא יצליחו לייסד את חנויות הפסולת המשמימות ואת דוכני הראווה שלהם".

עוברות האורח הראו לו אגב צחקוק את הציפור שלהן, וכך התפשט הסימן, שבעזרתו זיהו נאמנותיו של חלקיק-ZOO5 בסודיות זו את זו, נאספו זו עם זו, וכבשו את לבבותיהם של פשוטי העם, ושבעזרתו אנחנו מברכים עד היום זה את זה (היי, Ups, לורה בבית?)

אמפוריוס הצליח להטביל במשך ההשפעה שלו שלושה Ups, ארבעה Downs, קרוֹנג קטן אחד, איזה Color חיוור אחד, שני Charms מרירים, את ה-NeoStrange אדיר פלר, כמה קווארקים מתלבטים, אבל אפילו לא Begin-ה אחת.

"פרו ורבו והייתם שונים", עוד הספיק לומר, אז נדבק פיו והוא "גורש" (לאן, זאת יודעת רק סנטה ריטה).

זה היה נראה כאילו "המזבילים בעם ושות'" כבר עומדת לבנות את הדוכנים שלה, ואז התחילו להתגבש שני טרנדים שהכניסו את ממלכת הזבל למצוקה. הטרנד הראשון היה "Shop till you drop", והשני היה "Relax to the max". השוֹפֶּרים-דרוֹפֶּרים ייסדו מועדוני שופינג, לקחו סכומי אשראי אדירים בריביות מטורפות הודות לערבויות הדדיות, ובזבזו את הכסף שלהם על כל מה שהמזבילים הכניסו לפרסומות שלהם.

"הממלכה שלנו אינה העולם הזה", הם אמרו, "נבזבז איפוא את מצלצלינו ונשליך את הסחורות שגאלנו אל מימי הלימאט".

הדרוֹפֶּרים יצרו בתחילה גל גובר של צרכנות קדחתנית, אך הפכו במהרה באלפיהן לנטל על גזברית העניים סנטה מוניקה, והכניסו את המדינה חיש מהר למצב של פשיטת רגל. הרגועות, לעומתן, נאספו על ספות ענקיות ומרווחות בכל פינה של העיר (לשם כך השתמשו בהמוני ספות שהדרופרים קנו בסיטונות), והכריזו על שמונה דיברות, שהיו כדלהלן:


(1) לא תעשה לך כל מכונית ולא תשתמש בה.
(2) ושבות מכל מלאכתך אשר עשית לא רק ביום השבת אלא גם ביום שלישי.
(3) כל עבודה לא תעבוד, ואת משרתך החדשה לא תחמוד.
(4) שנת ישרים תהיה לך עד השעה תשע.
(5) כבד את משאלותיך ושמרתן על לבבך, לבל ישפיעו עליך צרכים חלופיים אשר מניאקים מסריחים יפיצום.
(6) This land is your land (כלומר: כל החתיכות המרכיבות את העולם – שלך הן).
(7) No globo
(8) אל-תפן נתב"גה ואל תעלה על מכונות הטיס הרועשות אשר שמה.ככל שיותר ויותר אנשים התיישבו על ספות, צנח מוסר העבודה ודבר עוד לא נעשה. אף על פי ששני הטרנדים לעגו זה לזה בשנאה ("מטורפי צרכנות!", "אנרכיסטים מיושנים!", "אקולוגיסטים מסטולים" וכו') ומדי פעם בפעם אף התקוטטו זה עם זה, השניים יצרו במשולב (בלי עבודה – בלי כסף) תקופה מתה נרחבת וכבדה (ובסופו של דבר הם אפילו שכבו ביחד על הספות שהיו סביבם). אז הגיעו אדוני זבל והסוב-קונסולים אל הכינוס האינטרנטי שלהם לפתרון בעיות במצבי משבר, והחליטו: "מוכרחים לעשות משהו, לא חשוב מה".

אבל הם לא ידעו מה היה לא חשוב מה, בגלל שעד אותו רגע הם רק עשו את הדבר הנכון. עם זאת, הם ידעו שהדבר הנכון כבר איננו הדבר הנכון, ושהכל מאיים להתמוטט, אם הם לא יקחו יוזמה.

"לא חשוב מה?", אמר הסופר-קונסול מאוריציוס. "לא היה פה לפני כמה חודשים היועץ הניהולי לפתרונות יצירתיים איפוריוס פאפאקראסוף? והאם הוא לא הטיף לכינונו של חלקיק-ZOO5? והאם הוא לא הוריש לתלמידותיו מאה מיליון? והאם החלקיקים היסודיים אינם בדיוק מה שאנחנו צריכים? כלומר, לא חשוב מה?"

ואדוני הזבל, הארץ והבניין וכל הסוב-קונסולים שלהם פרסמו לעם כולו, של הדרופרים, הרגועות והסופיסטים: "אנחנו ניתן לכם את חלקיק-ZOO5!"

ויצהל העם, ויקם שוב מן הספה לרגע קט, וילך שמה וישתנה ויתקהל לקהל גדול איש איש עם רעיהם ה-Quarks, ה-Ups, ה-Downs, ה-Charms וכו', ויצרו תנופת בנייה קטנה, כדי לשקוע שוב מייד על ספות וכורסאות רכות עוד יותר.

אדוני הזבל והסוב-קונסולים התלוננו קצת במשך כמה רגעים על כפיות הטובה של העם, אבל אז נרדמו על ספותיהם ולא לקחו עוד שום יוזמה, אפילו לא את לא חשוב מה. וכך היתה לכולם מנוחתם, והחיים בתוך חלקיק-ZOO5 התאפשרו לראשונה בשנת 2005. ואם אתה עומד על המגדל המזרחי של קווארק... Strange!P.M. – This summer lose your neutrality


לראש העמוד
לבולו'בולו

בולו'בולו / PM

מהדורה שנייה מתוקנת ומעודכנת

דאנאקוד: 630-5
מס' עמודים: 192


על הספר /// הרעיון מאחורי בולו'בולו /// איך הכול התחיל? /// על הספר ועל המחבר /// הקדמה למהדורת 2011 /// מילון אסה'פילי /// בולו מקומי /// קטעים ומאמרים נוספים


הוצאת אובאוב ת.ד. 20559 תל-אביב 6120402