הוצאת אוב    על ההוצאה    רשימת הספרים    המועדון    מפת האתר
על הספר ועל המחבר

(על-פי מאמר שפורסם לראשונה ב"הארץ", 29.03.2002)

לפרק את מכונת העבודה הפלנטרית

בקיץ 1983, באחת הדירות של קומונת "קרתגו" (בתמונה), הקומונה הגדולה והמפורסמת ביותר בציריך, באפילה כמעט מוחלטת ובתוך ערפל של עשן ומאות בלונים לבנים, התעופפו לחלל האוויר העותקים המשוכפלים הראשונים של בולו'בולו.

מחבר הספר, pm, סיפר בהקדמה למהדורה השביעית של בולו'בולו משנת 2000:

"כשישבתי ב- 1982 ליד מוֹנֶמווסייה (ביוון) בטברנה על החוף והתענגתי על המצאתם של איבּוּ, בּוֹלוֹ, סוּמי, דאלה, והסימנים הקשורים בהם, מה שעבר לי בראש היה בעיקר הרצון שלי לסכם את 'המשאלות שלי לגבי העולם', ולהכניס קצת סדר לתוכן... חשבתי לעצמי: אם לא תדע מה אתה רוצה, בטוח שלא תקבל את מה שאתה רוצה... בולו'בולו הוא רישום רגעי של משאלות והצעות להגשמה משנת 1981, מייד לאחר ההתקוממויות העירוניות, כפי שקראו להן אז, ברומא, ציריך, מילאנו, ברלין, אמסטרדם, לונדון. אני יצאתי אז ליוון להתאושש בין היתר משנה של התרוצצויות ברחובותיה שטופי הגז המדמיע של ציריך. חיפשתי את הריחוק ושאלתי את עצמי: לשם מה כל זה?"

ניסיון העבר מלמד כי כל מהדורה חדשה של "בולו'בולו", ספרו הקלאסי של p.m., מעוררת הדים ומשתלבת בגל חדש של התעוררות תרבותית ושל חיפוש אחר דרכים חלופיות לסגנון החיים השליט. המהדורה העברית הראשונה ראתה אור ב-2002, ואזלה במהירות. כיום, תשע שנים אחר כך, ו-28 שנים לאחר שהספר נכתב במקור, רואה אור המהדורה העברית השנייה, הכוללת הקדמה חדשה מאת המחבר. עד היום יצא הספר בגרמנית בשמונה מהדורות, ותורגם עד כה לאנגלית, לצרפתית, לאיטלקית, לפורטוגלית, להולנדית, לרוסית, ליפנית, לסינית, לטורקית ועוד.

אפשר לקרוא את "בולו'בולו" כתרגיל מחשבה מבריק ומשעשע, לעתים אף מקאברי, המציע התחשבנות מרחיקת-לכת עם אורח החיים העכשווי. הוא יכול לשמש כבסיס להסכמה, או לפחות כבסיס לוויכוח: כיצד היינו רוצים לחיות? מה גורם לנו להיכנע שוב ושוב למציאות שאיננו רוצים בה?

אבל "בולו'בולו" הוא גם פרויקט מעשי ביותר, שאין כל סיבה כי לא יהפוך בתוך שנים אחדות למציאות בקנה מידה גלובלי, גם אם אין הכוונה להגשמה "לפי הספר". הרבה דברים השתנו מאז נכתב הספר ב-1983, וכל קוראת מוזמנת להתאים את המתווה הכללי של הספר לרצונותיה ולחלומותיה.

"בולו'בולו" נולד אל תוך שנות השמונים האומללות – גלי האופטימיות, התסיסה והתקוות לשינוי, שהושתקו על-ידי מהלומות הנגד השמרניות של תאצ'ר, של רייגן, של שרון, של האחים וורנר ואמריקן אקספרס. מחבר הספר, פליט של ההתקוממויות העירוניות מ-1981, מספר כיצד יצא ליוון להתאושש מן ההפגנות, והחל לנסח הצעה ל"דקדוק משאלות". שמו של הספר, "בולו'בולו", הוא כבר חלק מהלקסיקון של שפת אסה'פּילי, שבה מנוסחות אותן משאלות. p.m. מתכתב ללא הרף עם הז'אנר הוותיק של האוטופיה, לעתים מציית לו ולעתים פורע אותו. מטרתו אחת: לעצור את השעבוד שלנו לחוקי הכלכלה והכסף, ובו בזמן לבסס למולם אלטרנטיבה ממשית.

P.M. חי ופועל בציריך. בכתביו הוא חותר לשינוי רדיקלי של המציאות הכלכלית, שרבים מאיתנו נוטים לראות כמובנת מאליה. הוא עוסק בתיאוריה ובפרקטיקה של מציאת אלטרנטיבות לחברה הכלכלית השלטת, אך לשם כך אין הוא רואה הכרח לעסוק ישירות בקריאה מוסרית – די בכך שיש לנו חשק לעשות שינויים במציאות שאנחנו חיים בתוכה.

בכתביו "האוטופיים" והתיאורטיים, הציע p.m. לאורך השנים תיאוריה של עולם ללא כסף, עולם ללא שווייץ, ועולם עם אַמְבֶּרלנד – האי הקסום והדמיוני בטרנס-קאריבי . הוא הרבה לעסוק בתכנון עירוני – למשל בספרו Agbala Dooo מ-1998, שבו הוא שולח את האדריכל ומתכנן הגשרים הניגרי קאנוּאה איגבּוֹנוֹ ברחבי שווייץ, כדי שיתאר מה מטריד, מה משמח, ומה מלהיב את האנשים שם. בשנים האחרונות פתח ביוזמת "אתחול שווייץ", לארגון מחדש של הטריטוריה ההלווטית, והפרויקט הבא שלו הוא "אתחול העולם".

P.M. מוכר גם כמחבר של רומנים: ב-1980 יצא הרומן שלו "רוח העולם כוכב עליון" – הספר הראשון שבו חתם בשם p.m.. עוד רומנים חשובים מפרי עטו הם "טרנספר טריפורה" (1982), "בין אדמה קפואה ליערות גשם" (1984) ושלושת כרכי הרומן "אֵימותיה של שנת 1000" (1999-1996). ב-2008 נשבה p.m. בקסמיה של קהילה ניאו-גנוסטית בציריך, וחיבר עליה את הרומן "עקיבא". בספר "חיי נצח", המפרט את הפילוסופיה של "עקיבא", הוא מסביר: "חיי נצח אין פירושם חיים ארוכים, אלא צורה אחרת לגמרי של חיים, חיים מעֵבר לאילוצים הביולוגיים. זוהי ממלכת הפנטזיות המוגשמות".

P.M. עוסק גם בפרויקטים מעשיים להגשמת הרעיון של קהילות אלטרנטיביות. ב-1995 היה מיוזמי פרויקט KraftWerk 1 – הקמתו של משק בית גדול בציריך. חשיבותו של הפרויקט היתה בכך שהוא עורר את הדיון על הצורך ביצירת אלטרנטיבות עירוניות: מה נדרש כדי לקיים משק בית חלופי? כיצד הופכים את הבית לאלטרנטיבה עירונית אמיתית? פרויקט KraftWerk התרחב והפך לחלק מן היוזמה לאתחול שווייץ, התומכת במיזמים שכונתיים ומחברת בין מיזמים באזורים שונים. ב-2011 נחנך KraftWerk 2, ו-KraftWerk 4 מתוכנן לשנת 2014. עוד רעיונות לכ-40 פרויקטים דומים ברחבי שווייץ מתועדים על ידי היוזמה.

כדאי שוב להדגיש, כפי שעושה יוכן קנובלאוך באחרית הדבר שכתב לקובץ ממאמריו של המחבר*, כי p.m. איננו בשום פנים ואופן מי שיציע רעיונות סגורים ומן המוכן לגבי העתיד. דבריו הם בגדר קריאה לפעולה, לחשיבה, להתלבטויות, לוויכוחים – ועלינו מוטלת המשימה לקחת אותם ולפתח אותם הלאה. היכן שיש רצון, אומר קנובלאוך, יש דרך. הדרכים מסומנות, וכעת הדבר תלוי בנו: האם הרצון שלנו באמת נמצא ברשותנו, או שמא נאבד בסופו של דבר את עצמנו ואת דרכנו בבועות סבון ובחלומות בהקיץ?

אוב – ז.ע.פ, 2011בולו'בולו / PM

מהדורה שנייה מתוקנת ומעודכנת

דאנאקוד: 630-5
מס' עמודים: 192


על הספר /// הרעיון מאחורי בולו'בולו /// איך הכול התחיל? /// על הספר ועל המחבר /// הקדמה למהדורת 2011 /// מילון אסה'פילי /// בולו מקומי /// קטעים ומאמרים נוספים


הוצאת אובאוב ת.ד. 20559 תל-אביב 6120402